کاربرد داده کاوی در پیش بینی هزینه های درمانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.13 (4 رای)
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در این مقاله برای شما علاقه مندان یکی دیگر از کاربردهای داده کاوی در پزشکی را قرار داده ایم. در این پروژه که به تصویب شورای پژوهشی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب نیز رسیده بود هدف پیش بینی هزینه های درمانی بیماران با استفاده ازمطالعه موردی در یکی از بیمارستان های شهر تهران می باشد. امیدواریم این چند خط بتواند راه گشای سایر پژوهشگران در این حوزه باشد. خوب است بدانید این پیشنهاد در کمتر از 5 روز طراحی شد که در ادامه قسمت های اصلی آن برای شما قرار داده شده است.

   بيان مسأله

 1) مقدمه:
قوانین هر کشور گویای جایگاه سلامت نزد حاکمیت آن کشور است. با توجه به نقش سلامت در توسعه و پیشرفت کشور و نهادینه شدن شعار»  انسان سالم محور توسعه پایدار«  ؛  در تدوین و تصویب قوانین، به موضوع سلامت اهمیت ویژه داده شده است. اصل 29 قانون اساسی،تأمین دسترسی عادلانه به خدمات سلامت را از وظایف دولت برشمرده است. مواد 84 تا 94 و همچنین مواد  96و97و 103 قانون برنامۀ پنجساله چهارم به طور روشن وظایف بخش سلامت در خصوص تحقق عدالت را مشخص کرده است. در ماده 40 همین قانون موضوع تأمین عدالت اقتصادي در سلامت مورد توجه قرار گرفته است.در سالهای اخیر بودجه بندی و تعیین تعرفه های پزشکی از مشکلات اصلی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بوده است. بطوریکه این وزراتخانه و نهاد دولتی هر ساله با شروع سال و تعیین تعرفه های پزشکی با مشکلات عدیده ای روبرو می شود. همانطور که در زیر مشاهده می کنید تیتر برخی از خبرگزاری ها و جراید در خصوص این مشکلات آورده شده است.


جدول شماره1. تیتر خبری برخی از خبرگزاری ها در ارتباط با مشکلات تعرفه های پزشکی - درمانی

عنوان خبر

منبع

تاریخ درج

آشفته بازار تعرفه هاى درمانى

روزنامه ایران

1386/07/01

تعرفه‌هاي نظام پزشكي مورد قبول شوراي عالي بيمه نيست

فارس

1387/01/20

درخواست لغو قانون تعيين تعرفه‌ها توسط سازمان نظام پزشكي

فارس

1387/01/21

تعرفه‌هاي نظام پزشكي هزينه‌هاي درماني مردم را 4 برابر كرده است

فارس

1387/01/21

تعرفه‌هاي خدمات پزشكي بخش خصوصي منافع اقشار آسيب‌پذير را در نظر نگرفته است

فارس

1387/01/22

سازمان نظام پزشكي : تعرفه‌هاي پزشكي غير‌قانوني اصلاح مي‌شود

فارس

1387/01/23

جنجال‌‌ها براي گرفتن حق تعرفه‌گذاري از نظام پزشكي است

فارس

1387/01/23

نظام پزشكي از اختيارات خود در تعرفه‌گذاري به بدترين نحو استفاده كرد

فارس

1388/01/25

افزايش خودسرانه تعرفه‌هاي پزشكي

همشهری آنلاین

03/01/1388

افزايش 25 درصدي تعرفه‌هاي درماني 88

همشهری آنلاین

06/04/1388

گره كور تعرفه‌هاي پزشكي

همشهری آنلاین

1388/05/14

دليل برخي از كسري‌ بودجه‌هاي وزارت بهداشت محاسبات غلط سازمان مديريت است

فارس

1388/07/18

رواج پديده زير‌ميزي پزشكان در پي واقعي نبودن تعرفه‌ها

ایلنا

1388/09/17

بروز مشکلات در بودجه بندی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی:

بودجه بندی هر ساله توسط دولت انجام می پذیرد که مقدار آن ارتباط تنگاتنگی با درآمدهای دولت دارد. با توجه به اطلاعات سازمان آمار کشور بودجه دولت در سال 1383 حدود 1184500 میلیار ریال بوده که سهم بهداشت و تغذیه از این بودجه حدود 56580  میلیارد ریال می‌باشد[1] یعنی بخش بهداشت و تغذیه در حدود 4.77% بودجه را به خود اختصاص داده است. این مقدار که در حدود 1/20 کل بودجه می باشد اهمیت این بخش را در برنامه ریزی سالانه بودجه‌ای کشور روشن می سازد.

همان طور که مشاهده می شود تعیین تعرفه های پزشکی – درمانی که قسمت عمده درآمدهای دولت در بخش بهداشت و درمان می‌باشد در طی سالهای اخیر دچار مشکلاتی شده است که بروز این مشکلات تاثیر واضح و روشنی بر روی بودجه بندی وزارت بهداشت و درمان خواهد گذاشت. تخمین علمی و اصولی و با دقت تعرفه‌های پزشکی- درمانی، بسیاری از مشکلات ایجاد شده در بخش‌های مختلف از جمله بیمارستانها و شرکتهای بیمه و بیماران را مرتفع می‌سازد.

 

 2) اهميت و ضرورت انجام تحقيق :

با توجه به مطالب ذکر شده در بخش مقدمه، در برخی از موارد عدم تخمین دقیق تعرفه های پزشکی موجب برخی از سوء استفاده‌ها از جمله: گرفتن تعرفه های غیر معمول و بیش از حد واقعی از بیماران، دریافت های زیر میزی، بروز مشکلات در بیمه ها و . . . می‌شود. دليل برخي از كسري‌ بودجه‌هاي وزارت بهداشت محاسبات غلط سازمان مديريت يا همان معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي است و اين معاونت برخي هزينه‌هاي اين وزارتخانه را ناديده مي‌گيرد. به نظر می‌رسد مشکلات تعیین تعرفه های پزشکی مبنای دقیقی بر پایه اطلاعات و منابع موجود بهداشتی - درمانی ندارد و تعیین مقدار این تعرفه‌ها آنچنان که لازم است به دانش کسب شده از اطلاعات پزشکی وابسته نمی باشد.

همانطور که در مقدمه گفته شد عدم پیش بینی و تخمین دقیق تعرفه های پزشکی – درمانی، موجب اخذ حق درمان غیر معمول و بیش از حد از بیماران می شود. اكنون مسئولان از هر ۱۰۰ تخلف پزشكى فقط متوجه ۳۰ تا ۴۰  درصد آنها مى شوند و بقيه تخلف ها به نوعى از زير دستشان درمى رود و گاهى نيز موانعى كه بر سر راه تعقيب پزشك يا مراكز درمانى متخلف وجود دارد، افراد متضرر را از شكايت يا پيگيرى شكايات خود منصرف مى كند . در مواردى گزارش شده است كه از بيمار بيش از ۲ ميليون تومان هزينه اضافى دريافت شده است.[2]

عدم شفاف‌سازي قيمت واقعي خدمات درماني، پزشكان را به سمت دريافت‌هاي غيرقانوني زيرميزي كه بار اضافي به بيماران تحميل مي‌كند سوق داده كه اين پديده بيشتر در بخش‌هاي جراحي و مداخله‌هاي درماني شايع شده است.[3]  همچنین عدم تعیین صحیح تعرفه ها تاثیر بیشتری بر اقشار کم درآمد جامعه دارد. سازمان نظام پزشكي در فرآيند تعيين تعرفه‌هاي خدمات پزشكي بخش خصوصي، منافع بيمه‌شدگان و اقشار آسيب‌پذير را علي‌رغم وظيفه قانوني خود در نظر نگرفته است. [4]

 با توجه به مطالب بیان شده اهمیت این موضوع که ارزیابی تعرفه‌های پزشکی- درمانی چاره ساز بسیاری از مشکلات وزارت بهداشت و درمان و همچنین دولت می‌باشد، هرچه بیشتر آشکار می‌گردد. به نظر می رسد عدم وجود سیستم‌های ارزیابی هزینه بر پایه اطلاعات بهداشتی – درمانی موجود، از عمده دلایل بروز مشکلات در ارزیابی تعرفه های پزشکی – درمانی می باشد. لذا با ارزیابی دقیق تعرفه ها بسیاری از مشکلات در نظام بهداشتی- درمانی حل می‌شود. از این رو  این تحقیق به دنبال یافتن راه حلی برای تخمین هزینه های بیمارستانی با استفاده از اطلاعات موجود و الگوریتم های داده کاوی خواهد بود. به طور کلی در این طرح پیشنهاد یک راه حل دقیق و علمی برای تعیین تعرفه‌های پزشکی مطرح خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه مقالات کاربردهای داده کاوی کاربرد داده کاوی در پیش بینی هزینه های درمانی

مایل به شرکت در کدامیک از دوره های زیر هستید؟

داده کاوی - 60.7%
متن کاوی - 19.7%
وب کاوی - 9.8%
آموزش پروپزال نویسی - 3.3%
عقیده کاوی و تحلیل احساسات - 6.6%

كل آرا: 61
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 19 سپتامبر 2014 - 00:00

جملات طلایی

نظر BBC در مورد داده کاوی

درمستندی از سوی شبکه BBC که در آن علم داده های بزرگ بررسی شد

ادامه مطلب...

فرضیه سازی قبل از وجود داده

اشتباه خیلی بزرگی است که قبل از وجود داده به فرضیه پردازی روی بیاوریم.

از: Arthur Conan Doyle

ادامه مطلب...